Brexit Football Manager 2017’de

736

Football Manager 2017’de İngiltere’nin AB’den çıkışını (Brexit) simüle eden senaryolar devrede.

İngiltere’nin AB’den “sert” çıkışı, AB ortak pazar ve serbest dolaşım haklarından bir anda vazgeçmesi anlamına geliyor. Yumuşak çıkışsa ortak pazar ve serbest haklarının kısmen korunması demek.

Bu durum da oyuncuların transfer ettikleri futbolcuların serbest dolaşım haklarını etkileyecek. Yani AB vatandaşı oyuncular bir anda yabancı statüsünde olacak ve çalışma izni gereksinimi doğacak.

Bir diğer senaryoda ise futbolcuların çalışma izinleri ancak belirli koşulları karşılamaları durumunda çıkartılabilecek. Milli takımdaki sürelerine bakılması gibi…

Sports Interactive stüdyo direktörü Miles Jacobson, Haziran’daki referandumda AB’den çıkma yanlılarının kazanmasının hemen ardından bu senaryoları düşünmeye başladıklarını açıkladı.

Brexit Football Manager 2017 kariyeri esnasında menajerleri, gerçekleşecek farklı senaryoların kulüp yönetimlerini nasıl etkileyeceği konusunda haberdar edecek.

Miles, oyunda yer alan farklı senaryolardan birinde İngiltere’nin AB’den ayrılması ve İskoçya’nın bir referandumda bağımsızlığı tercih etmesinin temel alındığını aktardı.

İngiltere için henüz Brexit süreci devam etsede ilk defa siyasi bir yaklaşımın oyuna yansıtılması nasıl etki gösterecek merakla bekleniyor.