Football Manager Çevirileri Topluluğa Emanet

615

Football Manager’i kendi ana diliyle oynamak isteyen kullanıcı sayısı her sene katlanıyor. Oyun yapımcı firması Sports Interactive ise sadık oyun severleri her sene geri çevirmenin verdiği üzüntüye bu sene farklı bir yaklaşım metodu buldu. Firma oyunlarının her dilde oynanmasını istese de bunun yapılması pek mümkün görünmüyordu.

Fakat bu sene itibariyle STEAM Workshop üzerinden Football Manager 2017 çevirmenlerin ve çeviri gruplarının oyunu çevirmelerine olanak sağlayacak. Topluluk Çevirileri olarak isimlendirilen bu özellik ile oyunda dil seçeneği bulunmayan ekstra diller oyuna eklenebilecek. Oyun severler de kendi dillerine ait yamaları Steam Workshop vasıtasıyla oyunlarına dâhil edebilecekler. Firmanın koyduğu kurallardan birisi de çeviri dosyalarının ücretsiz olması gerektiği.

Çevirmenlerin işi biraz olacak, oyunda şu an itibariyle 1.5milyon kelime ve 100bin cümle yer alıyor. Çevirilerde data içerisinde geçen metinler çeviriye dahil değil. Fakat data editör ile çevirisi mümkün.

Tüm bildirimler ise oyunun çıktığı gün olan 4 Kasım’dan sonra Steam ve Football Manager forumlarında yer alacak.

Türkçe dili için Türk Topluluğu çok uğraştı!
Bu gelişme bizi eskiye götürdü. Eski CM/FM tutkunları iyi bilir, yapımcı firmanın önceki oyunu olan CM serilerine ilk olarak 1999 yılında Türk liginin eklenmesi (CM00/01) için açılan anketlerde Rusya’nın önünde Türkiye’yi birinci yapmak için çok çaba sarf etmiştik. Daha sonra yıllarca hazırladığımız Türkçe dil yamaları ise 2010 yılında SEGA/Sports Interactive tarafından yasaklanmıştı. 2008 ve 2009 oyunları için hazırladığımız yamaların yüz binlerce Türk FM sever tarafından oynandığını belirtelim. 2010, 2011 ve 2012 oyunlarında sizleri hukuksal sebeplerden yamasız bırakmak durumunda kaldık… Fakat geçmişten gelen tecrübe ve FM için çalışmalarımızla Türk FM Topluluğunun da desteğini arkamıza alarak 2013 senesinde Türkçe dilimizi oyuna ilk kez resmi olarak eklettirme fırsatı yakaladık. Oyunda Türkçe dil seçeneği için destek olan herkese çok teşekkür ederiz.